Na Slovensko prichádza Hour of Code aj vďaka Scratch.sk

03.12.2018

Akcia Hour of Code (Hodina programovania) je úvodné predstavenie programovania pre všetky deti v školách a krúžkoch tak, aby sme im ukázali že slova "programovať" sa vôbec nemusia báť. Vďaka novým nástrojom ako Scratch môže byť programovanie kreatívne a veľmi zábavné pre všetkých.

Každý študent a dieťa na celom svete by malo mať možnosť získať viac informácií a znalostí z informačných technológií. Práve informačné technológie pomáhajú k rozvoju digitálnej kreativity, logiky a zručnostiam riešenia problémov, pričom práve 21. storočie je prelomové vo využívaní informačných technológií po celom svete. V budúcnosti tak bude znalosť informačných technológií základom úspešnej pracovnej kariéry a dobrého uplatnenia sa na trhu práce.

O tom, že programovania sa deti nemusia báť ich presvedčí aj moderný programovací nástroj Scratch, ktorý vyvinula renomovaná MIT MediaLabs. Vďaka Scratchu si deti môžu jednoducho vytvárať vlastné animácie, príbehy a hry. Pri ich tvorbe sa naučia kreatívne myslieť a spolupracovať s ďalšími kamarátmi. Práve učenie prostredníctvom kreatívnej tvorby hier a interaktívnych animácií deti vtiahne do deja a budú skúšať nové prístupy a možnosti.

A práve slovenská časť projektu Scratch.sk pripravila pre všetkých pedagógov, školiteľov na krúžkoch programovania alebo rodičov-nadšencov kompletnú výukovú prírčku v slovenskom jazyku, ktorá môže byť použitá pre plnohodnotnú výuku kreatívneho programovania v systéme Scratch. Príručku je možné stiahnuť zdarma na stránke https://www.scratch.sk/scratch-prirucka/

Hodina programovania prebieha v tomto roku v týždni 3.-9. Decembra 2018, pričom do jej podpory sa zapojí viac ako 200 000 školiteľov celosvetovo. Pridajte sa medzi nich a ukážme deťom radosť z kreatívneho programovania aj na Slovensku.